Alla segrare

 

Här nedan presenterar vi samtliga segrare i de hittills genomförda loppen:

1968    Janne Stefansson        2.17.14
1969    Assar Rönnlund          2.09.26
1970    Sune Asp                2.04.07
1971    Timo Lämsä              2.21.05
1972    Lars-Arne Bölling       2.15.25
1973    Hans-Erik Larsson       2.40.18
1974    Esa Alajärvi            2.19.46
1975    Vilho Hiltunen          2.12.10
1976    Reijo Jauhojärvi        2.46.41
1977    Martti Lehkonen         1.53.33*
1978    Kari Poikkela           2.01.40
1979    Vilho Hiltunen          1.51.10*
1980    Reino Keski-Salmi       2.34.12
1981    Martti Nousiainen       2.17.20
1982    Martti Lehkonen         1.56.25
1983    Kari Ylisaukkoja        2.27.27
1984    Erkki Kähärä            2.14.30
1985    Jim Tapani              2.15.04
1986    Anders Bodin            2.03.45
1987    Lars Lundqvist          2.50.47
1988    Pertti Palokangas       2.30.34
1989    Mikael Edman            1.56.17 
1990    Tommy Nilsson           2.00.36
1991    Seppo Koskinen          2.08.54
1992    Bengt Andersson         2.11.20
1993    Hans Andersson          2.08.47
1994    Lars Öberg              2.08.24
1995    Ari Marjeta             2.00.15
1996    Roger Fredriksson       2.05.05
1997    Bengt Andersson         2.03.43
1998    Roger Fredriksson       2.17.47
1999    Johan Sandberg          2.33.46
2000    Stefan Forsmark         2.03.02
2001    Sami Jauhojärvi         2.09.11
2002    Markus Knutgård         2.19.46
2003    Sami Jauhojärvi         1.59.10
2004    Peter Olsson            2.13.21
2005    Hannu Paaso             2.06.54
2006    Hannu Paaso             2.05.19
2007    Ulf Tingelöf            2.10.16
2008    Lars Nordmark           2.32.57
2009    Toralf Heimdal          2.17:45
2010    Ulf Tingelöv            2.23.37
2011    Ari Luusua              2.01.21
2012    Mattias Westman         2.11.46
2013	Sami Jauhojärvi		2.01.29
2014	Johan Häggström		1.46.03 (Snabbaste tiden)
2015	Jacob Engström		2.02.18
2016    Mikael Norberg          1.48.35
2017    Jonny Nilimaa           2.10.41
Högsta Deltagarantal 1969       294 fullföljde
Lägsta Deltagarantal 1989        99 fullföljde
Snabbaste segrartiden har Johan Häggström 2014 1.46.03
Längsta segrartiden har Lars Lundqvist 1987 2.50.47
Damsegrare genom tiderna:
11km
1968        Elsa Engström            35.57
1969        Viola Ylipää             32.07
1970        Doris Hultmo             33.09
1971        Karin Niemi              35.54
1972        Meeri Bodelid            32.53
15km
1973        Lena Carlsson            57.36
1974        Doris Niva               46.13
1975        Gunhild Poromaa          48.16
1976        Gunhild Poromaa          55.42
1977        Anja Rousu               46.12
23km
1978        Marja-Liisa Mäkitaavola  1.13.33
1979        Aino Matinlompolo        1.08.23
1980        Shirley Firth            1.24.49
1981        Eva Lindkvist            1.16.52
1982        Merja Lehkonen           1.10.04
1983        Kristina Björnfot        1.20.46
15km
1984        Aila Jaako               48.16
1985        Ann Enman                53.40
1986        Karin Johansson          47.55
1987        Marja-Liisa Mäkitaavola  58.40
1988        Anne Niska               54.49
23km
1989        Karin Johansson          47.55
1990        Maria Jaakola            1.21.56
1991        Riia Kütt                1.20.20
1992        Karin Johansson          1.14.15
1993        Maria Andersson          1.27.24
1994        Marlena Eriksson         1.16.55
1995        Mia Tuovila              1.11.27
1996        Ann-Lena Wiik            1.44.35
45km
1997        Ingegärd Johansson      2.25.40
1998        Lena Hasselström        2.33.52
1999        Marika Tiiperi          3.05.50
2000        Ann-Marie Johansson     2.34.27
2001        Jaana Teurajärvi        2.33.30
2002        Therese Enback          2.45.50
2003        Nina Lintzén            2.18.43
2004        Jaana Teurajärvi        2.38.48
2005        Anna-Karin Mäki         2.23.34
2006        Nina Lintzén            2.21.52
2007        Suvi Karjaluoto         2.33.11
2008        Nina Lintzén            2.44.26
2009        Nina Lintzén            2.25:40
2010        Nina Lintzén            2.33.26
2011        Karin Vemhäll           2.24.21
2012        Nina Lintzén            2.24.20
2013	    Nina Lintzén	    2.23.37
2014	    Emma Bergström	    2.05.41 (Snabbaste tiden)
2015	    Jennie Öberg	    2.19.07
2016        Nina Lintzén            2.06.25
2017        Nina Lintzén            2.32.21

*1977 var det tjuvstart med omkring 5 minuter och 1979 åkte man en ca 2 km kortare sträcka vid starten p g a vatten på sjön i Svanstein  vilket motsvarar en tid på ca 7 minuter.

9.577 löpare har fullföljt tävlingen sedan starten 1968 vilket ger ett medeltal av 191/år.
Löpare från länderna Sverige, Norge, Finland, Schweiz, Tjeckoslovakien, Österrike, Italien, Kanada, Island , Estland, Tyskland, Danmark, Lettland ,Storbritannien och Frankrike har deltagit

Stafettsegrare:

1993    Svansteins SK         2.27.14
1994    Nattavaaraby SK       2.21.54
1995    TBA                   2.19.56
1996    Lansjärvs IF          2.16.13
1997    Vuollerims SK         2.13.27
1998    Lansjärvs IF          2.32.02
1999    Sportprissarna        2.51.20
2000    Lansjärvs IF          2.19.30
2001    SK Gränsen            2.39.15
2002    SK Gränsen            2.44.19
2003    SK Gränsen            2.16.27
2004    Aapua IF              2.46.09
2005    Svansteins SK         2.47.18
2006    Ötå Kommun,Tekniska1  3.22.26
2007    Ötå Kommun, Tekniska  3.43.46
2008    –
2009    –
2010    Team Taavo            3.47.49
2011    No Name               3.42.11
2012    Utbildning Nord       3.12.25
2013    Team Sorgenfri, Nord  3.11.48
2014    Utbildning Nord 1     2.57.34
2015    Utbildning Nord       3.16.35
2016    Utbildning Nord       3.04.50
2017    Utbildning Nord       3.01.17

Translate »